Gotówka czy karta w czasie pandemii koronawirusa?
Gdy rozpoczęła się pandemia, wiele osób zaczęło się zastanawiać co wybrać do płatności.
Gotówka czy karta, co jest bezpieczniejsze?
Portale społecznościowe poinformowały nas, że WHO ostrzega przed gotówką, ponieważ przenosi koronawirusa, dlatego warto wybrać płatności kartą.
Rozprzestrzenianie się tej informacji spowodowało, że na witrynach sklepów można było zobaczyć informacje typu „Płać kartą dla swojego i naszego zdrowia”, „Preferujemy płatność kartą” itp. co więcej zdarzały się sytuacje, że sprzedający nie chciał przyjąć gotówki od klienta.
Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ nikt nie chce zarazić się koronawirusem. Jednakże wszystkie badania porównujące czystość kart płatniczych, a gotówki wykazały, że karty płatnicze posiadają dwa razy więcej wirusów i bakterii, niż gotówka!
Spis treści:
Gotówka czy karta koronawirus- Badania
Mike Brown z LendEDU.com
Redaktor porównywarki finansowej LendEDU.com przebadał czystość kart płatniczych, banknotów oraz monet. Badanie było wykonywane techniką Luminometrii. Wyniki takiego badania są podawane w jednostce RLU, im wyższy wskaźnik tym przedmiot jest bardziej zanieczyszczony i posiada większą liczbę bakterii. Dla ułatwienia RLU nazwiemy po prostu punktami.
Otrzymane wyniki były zaskakujące:
- Karty Płatnicze: 285 Pkt:
(Najbrudniejsza karta otrzymała 1 206 pkt, a najczystsza 48 pkt) - Banknoty Dolarowe: 160 pkt:
(Najbrudniejszy banknot: 633 pkt, najczystszy: 32 pkt) - Monety (dolary, centy): 136 pkt:
(Najbrudniejsza moneta: 365 pkt, nie podano wyniku najczystszej monety).
Sam autor badania Mike Brown był zaskoczony wynikami:
„Jest to trochę zaskakujące, ponieważ można się spodziewać, że gotówka będzie najbrudniejsza, ponieważ gotówka pozostaje w obiegu znacznie dłużej i podróżuje po całym kraju z rąk do rąk”
Źródła w tekście
Więc czemu WHO ostrzega przed płaceniem gotówką?
Wszystko zaczęło się od artykułu w anglojęzycznym dzienniku informacyjnym The Telegraph o tytule „Brudne banknoty mogą rozprzestrzeniać koronawirusa, sugeruje WHO„
Dziennik potraktował zalecenie WHO o myciu rąk po użyciu banknotów jako sugestię, że banknoty przenoszą Koronawirusa.
Na efekty nie trzeba było długo czekać, ponieważ reszta mediów podchwyciła temat. Co więcej, treść była zmieniana coraz bardziej na niekorzyść banknotów.
Oto dwa przykłady z polskiego podwórka:
- „Koronawirus. Seniorzy nie chcą płacić kartą. Wystawiają siebie i innych na ryzyko.”
- „Koronawirus. Płać kartą zamiast gotówką. Jak wyrobić i odebrać kartę bez wychodzenia z domu.”
Dlaczego media tak przekształciły zalecenia WHO? Oczywiście chodzi o pieniądze.
Media muszą podawać szokujące informacje, aby zwiększyć oglądalność/”klikalność” reklam. Im bardziej szokujący tytuł, tym więcej pieniędzy z reklam.
Jeżeli jesteś zainteresowany, tym jak działają media, to polecam książkę „Zaufaj Mi, Jestem Kłamcą” Ryan Holiday.
Źródła w tekście
Gotówka czy karta koronawirus- Wyjaśnienia WHO
Portal MarketWatch.com w przeciwieństwie do innych mediów postanowił zweryfikować informacje o ostrzeżeniach WHO przed gotówką. W odpowiedzi dostał następujące wyjaśnienie:
„WHO nie powiedziało, że banknoty przekazują COVID-19, ani nie wydaliśmy żadnych ostrzeżeń lub oświadczeń w tej sprawie.”
Rzeczniczka WHO Fadela Chaib
Żródła: Cały wywiad MarketWatch.com z Rzeczniczką WHO Fadela Chaib
WHO jedynie zaleca mycie rąk po kontakcie z gotówką lub kartą, nie odradza używania, którejś z form płatności.
Rząd chce pozbyć się gotówki
Ostrzeżenia przed gotówką i wymuszanie płatności elektronicznych jest na rękę większości państw w tym Polsce, ponieważ wycofanie gotówki przyniesie wiele korzyści dla rządzących.
Chęć wycofania gotówki popierana jest głównie dwoma argumentami:
- Mniejsze koszty państwa:
Produkcja, wymiana, przeliczenie, ubezpieczenie oraz transport generują koszty na kwotę około 17 mld zł rocznie. - Walka z szarą strefą:
Nieuczciwi obywatele nie będą mogli unikać podatków. Szara strefa nie płaci od 50 do nawet 100 mld zł należnego VAT-u rocznie.
Źródła: 1.Tadeusz Kościuszkowski w wywiadzie dla Forbs 2. Tadeusz Kościuszkowski zbiór wypowiedzi | 3. Anna Streżyńska na konferencji pracsowej „od Polski papierowej do cyfrowej”
Te argumenty są jak najbardziej słuszne, ale czy uczciwi obywatele nie mają się czego obawiać?
Niestety uczciwi obywatele też na tym stracą. Po pierwsze gotówka daje wolność obywatelom, pozwala płacić za to, na co mamy ochotę bez wiedzy państwa. Po drugie mamy możliwość posiadania pieniędzy tam, gdzie chcemy, bez konieczności posiadania konta w banku.
Dodatkowo rządzący będą mogli nas kontrolować poprzez zablokowanie konta bankowego, wyłączenie prądu lub internetu co całkowicie odetnie nas od pieniędzy.
Podsumowując, brak gotówki to pełna inwigilacja obywatela.
Wybrane dla Ciebie:
Inflacja w Polsce wyniesie 7,03% w 2020? Wszystko o inflacji.
Gotówka czy karta Koronawirus?
Podsumowując, nieważne czego będziemy używać do płatności, ponieważ obie te rzeczy mogą przenosić bakterie i wirusy. Jedyne wyjście z tej sytuacji jest takie, jakie zaleca WHO, czyli mycie rąk po użyciu gotówki lub karty.