Jak inwestować w złoto

Jak inwestować w złoto? Czy inwestowanie w złoto się opłaca? Inwestowanie w złoto, jakie są wady i zalety?

Inwestowanie w złoto wydaje się najbardziej prestiżową inwestycją, w jaką można zainwestować pieniądze.
Dzięki swojej wyjątkowości stało się nie tylko środkiem wymiany, ale również bardzo pożądaną ozdobą pokazującą status właściciela lub właścicielki we wszystkich istniejących cywilizacjach.
Co więcej złoto stanowi główne zabezpieczenie wszystkich państw.

Inwestowanie w złoto wady i zalety

Zalety:

 • Łatwość kupna:
  Możemy kupić złoto przez internet tak jakbyśmy robili standardowe zakupy w sieci. Należy pamiętać, że przy takich zakupach warto ubezpieczyć przesyłkę. Możemy też kupić złoto w punkcie stacjonarnym. Podczas takich zakupów nie musimy mieć dużej wiedzy o giełdzie.
 • Złoto zawsze w cenie:
  Jeżeli nabywamy złoto fizyczne, to nie ma możliwości, by cena spadła do zera.
 • Anonimowość:
  W sklepie stacjonarnym można kupić złoto do kwoty 15 tys. euro bez pokazywania dowodu ani podawania swoich danych. Tak samo jest przy zakupie w internecie, ale musimy podać dane w celu dostarczenia przesyłki, przez co przestajemy być anonimowi.

Dlaczego anonimowość jest tak ważna?
Ponieważ na całym świecie były sytuacje, że złoto było odbierane obywatelom.
W Polsce taka sytuacja miała miejsce 28.08.1950 roku gdzie obywatele, byli „zobowiązani” pod groźbą kary śmierci odsprzedać złoto państwu po absurdalnie niskich cenach.

Wady:

 • Przechowywanie złota:
  Jeżeli nasze inwestycje w złoto są duże to warto zastanowić się nad skrytką bankową, albo skrytkę oferowaną przez firmy sprzedające złoto. Natomiast gdy posiadamy mało złota możemy je ukryć bezpiecznie w domu, oczywiście nie chwaląc się naszą inwestycją.

Jak inwestować w złoto?

Na początku wyjaśnijmy w jakiej formie można kupić złoto:

 1. Kontrakty, fundusze, ETF-y:
  Nie polecam tej formy złota, ponieważ tracimy jego główną zaletę, czyli fizyczność.
  Na jedną uncję złota przypada aż 542 sztuki papierów wartościowych. Oznacza to, że gdy będziemy chcieli wymienić papier wartościowy na złoto, może go dla nas zabraknąć. Jest to spowodowane tym, że kontrakty są rozliczane przy pomocy pieniędzy, więc nie muszą być w proporcji 1:1 w złocie. Plusem dla „papierowego” złota jest cena bez prowizji oraz szybkość obrotu.
  Jeżeli nie zależy nam na fizyczności złota oraz nie planujemy długoletniej inwestycji, to ta kategoria jest dobrym wyborem.
 2. Złoto fizyczne:
  Najlepsze rozwiązanie do trzymania swoich oszczędności na lata. Właśnie z tego powodu przyjrzymy się tej formie inwestycji.

Inwestowanie w złoto: Gdzie najlepiej kupić złoto?

Kupno papierowego złota jest szybkie i wygodne, ponieważ tę formę inwestowania oferuje większość brokerów na polskim rynku np. XM, Dom Maklerski mBank oraz wielu innych.

W przeciwieństwie do papierowego złota kupno złota fizycznego nie jest aż tak szybkie i proste, ponieważ musimy uważać na oszustów. Właśnie dlatego należny kupować złoto tylko u zaufanych dostawców taki jak:

 • Mennica Wrocławska (aktualnie Goldenmark),
 • Mennica Polska,
 • Metal Market Europe.

Kupowanie na portalach aukcyjnych Allegro, OLX jest ryzykowne. Należy również uważać na sklepy z NIESAMOWITYMI PROMOCJAMI.

Jakie złoto kupić do inwestycji?

Najlepiej kupować złote monety o wadze powyżej 1 uncji. Najlepsze monety inwestycyjne to:

Krugerrand

jak inwestować w złoto krugerrand

Cena: 6 470,37 zł

Kanadyjski Liść Klonowy

Złoto cena kanadyjski liść klonowy

Cena: 6 401,91 zł

Wiedeńscy Filharmonicy

złoto inwestycyjne wiedeńscy filharmonicy

Cena: 6 450,43 zł

Amerykański Orzeł

jak inwestować w złoto Amerykański orzeł

Cena: 6 489,00 zł

Możemy zauważyć, że monety mają różne ceny, a mają tę samą wagę. Najlepszym wyborem są najtańsze monety, ponieważ zależy nam tylko na cenie kruszcu oraz przepływie inwestycji, a nie na wyglądzie monety.

Właśnie z tego samego powodu kupowanie złotych pierścionków, figurek, naszyjników, monet okolicznościowych jest nieopłacalne. Nie tylko utrudnia to sprawdzenie autentyczności, ale również koszty uformowania zawyżają cenę kupna, przez co sprzedaż po cenie kruszcu będzie nieopłacalna.

Wyjątkiem wśród monet inwestycyjnych jest Kanadyjski Liść Klonowy, który ze względu na swoją szczegółowość jest najrzadziej podrabiany oraz najłatwiej można zweryfikować jego autentyczność.

Inwestowanie w złoto w 2022 roku

Artykuł został napisany 11.09.2018 przed nagłym wzrostem cen złota, aby pozwolić czytelnikom na zysk.
Aktualnie cena złota jest bardzo wysoka i osobiście bym w nie nie inwestował, jednakże cenna powinna jeszcze wzrosnąć.
Jeżeli chcesz zainwestować pieniądze, to skup się na tanich aktywach takich jak na przykład polski rynek akcji.

Czy warto inwestować w złoto w 2019 roku?

Główną zaletą fizycznego złota jest to, że utrzymuje swoją wartość w czasie, jego wartość rośnie w niepewnych czasach i nie poddaje się inflacji.

Jako przykład posłuży nam porównanie dwóch aut. Po lewej stronie znajduje się Ford T z 1920 roku w bogatszym wyposażeniu, który według ceny katalogowej kosztował 590$, czyli równowartość 28 uncji złota w tamtych czasach. Teraz za 28 uncji złota można kupić auto po prawej stronie, a dokładnie Forda Mustanga 2019, który kosztuje 31 135$.

Gdzie kupić złoto

Taka różnica nie jest spowodowana wzrostem ceny złota, ale spadkiem wartości dolara.

Według wielu specjalistów złoto jest aktualnie niedowartościowane i sztucznie trzymane na niskich cenach.

inwestowanie w złoto wady i zalety

Jak widzimy na wykresie inwestycja w 2011- 2013 roku nie zwróciłaby się nawet po 7 latach, dlatego nawet przy tak bezpiecznej inwestycji trzeba wiedzieć, jak inwestować w złoto i wybrać odpowiedni moment.
Warto trzymać część swoich oszczędności w złocie ze względu na zbliżający się kryzys gospodarczy, o którym piszę więcej w tym artykule.

Cena złota, a kurs dolara

Dużo osób obserwuje tylko wykres ceny złota, który podany jest w dolarach, a zapewne transakcji będziemy dokonywać w złotówkach z tego powodu trzeba również obserwować kurs dolara.
Przykład:

Uncja złota kosztuje 1 200$, a dolar kosztuje 3,60 zł, więc uncja złota wyniesie nas 4 320 zł
Uncja złota kosztuje 1 200$, a dolar kosztuje 3,70 zł, więc uncja złota wyniesie nas 4 440 zł

Jak widzimy różnica, wynosi 120 zł przy tej samej cenie złota w USD, dlatego warto brać dwa wykresy pod uwagę.
Najprościej mówiąc, jeżeli cena dolara się umacnia, to cena złota idzie w dół, a jeżeli cena dolara idzie w dół, to cena złota rośnie.

Inwestowanie w złoto: Ile zainwestować?

Gdy mówimy o tym, jak inwestować w fizyczne złoto pojawia się pytanie ile zainwestować w ten kruszec? Optymalna ilość to 5-10% naszego portfela. Procent ten wzrasta proporcjonalnie od zagrożenia wojną.

Gdzie sprzedać złoto?

Na pewno nie w lombardach lub u jubilerów, ponieważ w większości przypadków mają zaniżone ceny. Najlepiej sprzedać złoto zaufanym mennicą. Niektóre mennice przy kupnie zobowiązują się do odkupienia kruszcu w przyszłości. Dobrym wyborem jest również sprzedaż osobie trzeciej, jeżeli mamy taką możliwość.
Należy pamiętać, że faktura VAT otrzymana przy zakupie lub dowód opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych są niesamowicie ważne! Dlatego musimy chronić je jak złoto!

4.9/5 - (11 votes)