Kryzys finansowy coraz bliżej, czy jesteś na niego gotowy?

W tym artykule poznasz 3 powody kryzysu finansowego w 2020 roku, co kryzys finansowy oznacza dla Polski oraz 3 rady jak przygotować się na kryzys.

Gospodarki na całym świecie bez opamiętania napędzają się kredytami. Politycy rozdają pieniądze, ponieważ chcą pozyskać wyborców, a banki udzielają kredytów na prawie każdą zachciankę klienta. Jak długo gospodarka wytrzyma to wszystko, zanim nastąpi kryzys finansowy?
Stany Zjednoczone przed kryzysem w 2008 roku były w takiej samej sytuacji jak teraz większość państw. Kryzys finansowy w 2008 roku rozpoczął życie w nędzy większości amerykanów, które trwało wiele lat. Jestem pewny, że mogli uniknąć wielu lat nędzy dzięki trzem zasadą opisanym w tym artykule.

3 powody kryzysu finansowego w 2020 roku

1. Krzywa dochodowości (krzywa rentowności) w Stanach Zjednoczonych

Opieramy się na wykresie Stanów Zjednoczonych, ponieważ właśnie to państwo ma największy wpływ na światową gospodarkę.
Krzywa dochodowości pokazuje rentowność obligacji w czasie. Najważniejsze są obligacje 2-letnie (zwane krótkimi) oraz 10-letnie (zwane długimi). Prawidłowa krzywa dochodowości rośnie wraz z upływem czasu, żeby zachęcać inwestorów do zamrożenia kapitału na dłużej. Państwu emitującemu obligacje zależy, by oddać pieniądze w jak najpóźniejszym terminie.
Na przykładowych wykresach poniżej wyjaśniam dokładnie jaki wpływ ma krzywa dochodowości oraz czemu zapowiadają kryzys finansowy w 2020 roku.

krzywa dochodowości USA
 • Dlaczego obligacje 2- letni i 10- letnie są tak ważne?
  Banki pożyczają pieniądze z FED (System Rezerw Federalnych) na oprocentowaniu 2-letnim, po czym banki te same pieniądze pożyczają klientom na oprocentowaniu 10- letnim. Różnica jest zarobkiem banku.
  W przypadku pokazanym poniżej obligacje 2- letnie są oprocentowane na 2%, a 10- letnie na 4%, czyli zysk banku wynosi +2%:
Kryzys finansowy przyczyny
 • Jeżeli odwrócimy naszą krzywą to banki, zaczynają tracić 2% na każdej pożyczce. Jedynym rozwiązaniem dla banków jest zaprzestać udzielania pożyczek. Bez udzielanych pożyczek (łatwego pieniądza) firmy rozwijają się wolniej, ponieważ klienci mają mniej pieniędzy. Osiem na dziesięć sytuacji odwrócenia krzywej dochodowości powodowało kryzys finansowy, więc warto mieć go na uwadze.
kryzys finansowy w polsce
 • Jak krzywa dochodowości wygląda na dzień pisania artykułu, czyli na 12.11.2018?
krzywa dochodowości

(Tutaj możesz zobaczyć jak krzywa dochodowości, wyglądała na przestrzeni lat oraz jak wygląda aktualnie)

Na pierwszy rzut oka krzywa dochodowości nie wygląda, jakby miał nadejść kryzys finansowy w 2020 roku, lecz cyfry zdradzają smutną rzeczywistość. Aktualny zysk banku na kredytach to 0,31% i ciągle się zmniejsza, ponieważ krzywa zaczyna się odwracać.

2. Prof. Nouriel Roubini ostrzega przed kryzysem finansowym w 2020 roku

Kryzys finansowy coraz bliżej, czy jesteś na niego gotowy? Kryzys Finansowy
Nouriel Roubini Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nouriel_Roubini

Ostrzeżenia Profesora są bardzo ważne, ponieważ słusznie ostrzegał nas przed kryzysem finansowym w 2008 roku. Nie jest to wróżenie z fusów, dlatego Prof. Nouriel Roubini na potwierdzenie swojej teorii podaje kilka powodów:

 • Światowa gospodarka rośnie od około dekady, więc musi zacząć spowalniać. Stanie się tak zapewne, gdy USA skończy z polityką sztucznego stymulowania gospodarki;
 • Wzrost inflacji powyżej wytycznych FED. Aby rozwiązać ten problem bank centralny będzie musiał podnieść stopy procentowe. Spowoduje to wzmocnienie dolara, ale również odpływ kapitału ze wschodzących rynków;
 • Wojna handlowa Stanów Zjednoczonych, która stopniowo spowalnia rynki na całym świecie;
 • Wiele państw ma zbyt wysoki pozioma długu publicznego;
 • Głównie w Europie można zauważyć przewartościowany rynek nieruchomości.

Prof. Nouriel Roubini uważa, że kryzys finansowy może nastąpić w 2020 roku. Zakłada również, że może się mylić, a gospodarką uda się wybrnąć z tej sytuacji.

3. Bańka kredytowa w Chinach

Chiny powtarzają błędy Stanów zjednoczonych sprzed wielkiego kryzysu w 2008 roku. Budują dla samego budowania, ponieważ za wszelką cenę chcą utrzymać PKB (Produkt Krajowy Brutto) powyżej 7%, co powoduje absurdy takie jak:

 • Ogromne fabryki wykorzystujące tylko 50% swojej mocy przerobowej;
 • Największe centrum handlowe na świecie pod względem powierzchni (New South China Mall), które świeci pustkami;
 • 22% wykupionych apartamentów jest niezamieszkana.
  Inwestorzy wykupują mieszkania, by po czasie sprzedać je drożej lub wynajmować.

Chiny dalej bez opamiętania brną w toksyczne kredyty, ponieważ wiedzą, że każda próba uratowania gospodarki spowoduje krach na rynku.

Co kryzys finansowy oznacza dla Polski?

Polska nigdy nie odczuła większego kryzysu finansowego. Nawet największy kryzys, który był w Stanach zjednoczonych w 2008 roku, nie wpłynął znacząco na naszą gospodarkę. Jedynym skutkiem tego kryzysu było spowolnienie gospodarki oraz wzrost inflacji.
Niestety tym razem Polska odczuje nadchodzący kryzys ze względu na powiązania handlowe z USA. Kryzys dosięgnie większość państw ze względu na globalny rynek.

3 rady jak przygotować się na kryzys finansowy

 • Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w złoto. Dzięki takiej inwestycji nie stracimy na inflacji, a dodatkowo możemy zarobić na wzroście kursu złota, który wzrasta, gdy sytuacja gospodarcza jest niepewna. Tutaj możesz zapoznać się z dokładnymi informacjami jak inwestować w złoto;
 • Pozbycie się aktualnych kredytów oraz niezaciąganie nowych kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, ponieważ w ciężkich czasach odsetki mogą wzrosnąć do absurdalnych kwot;
 • Wykorzystuj możliwości dodatkowego zarobku, ponieważ kto podczas kryzysu ma pieniądze ten, ma wiele możliwości, by się wzbogacić.
5/5 - (6 votes)