MLM co to jest i jak działa?

Dostałeś niesamowitą propozycję od znajomego albo od kogoś bliskiego na osiągnięcie sukcesu? Wysoki pasywny dochód, czy zwykłe oszustwo? Jak działa MLM? Czy można zarobić na marketingu wielopoziomowym? Zanim podejmiesz decyzję, przeczytaj ten artykuł.

Artykuł odpowiada na większość pytań o branży MLM, który nazywany jest też marketingiem wielopoziomowym lub marketingiem szeptanym. Jednakże jest wiele osób, które nazywają ten biznes piramidą finansową oraz sektą. Dowiemy się, czemu tak się dzieje.
Treść jest oparta na moich doświadczeniach w marketingu wielopoziomowym, aktualnych partnerach biznesowych oraz osobach, które zrezygnowały z dalszej współpracy z firmami MLM.
Niestety nie mogę podać nazwy firmy, w której działałem, ponieważ obejmuje mnie jeszcze przez rok regulamin firmy.

3. Zasady i warunki działalności w Klubie ███████
3.1.15. Partner Biznesowy zobowiązany jest powstrzymać się od działań, które mogłyby godzić w dobry wizerunek ███████, █████████████, Oddziału lub Operatora jak również Produktów bądź Usług telefonii ███████, w szczególności – od rozpowszechniania informacji, które mogłyby wyrządzić szkodę ███████, █████████████, Oddziałowi bądź Operatorowi, jak również innym podmiotom, w szczególności na skutek bezprawnego wykorzystania nazw ich produktów czy rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na temat ███████, █████████████, Oddziału bądź Operatorowi, jak również innym podmiotom. Partner Biznesowy nie może wykorzystywać Sieci oraz działalności i uczestnictwa w Klubie ███████ do promocji, marketingu, reklamy, sprzedaży jakichkolwiek innych produktów lub usług osób trzecich, jak również jakichkolwiek innych podmiotów, organizacji (niezależnie od tego, czy działają w sposób sformalizowany, czy niesformalizowany).”

MLM co to jest?

Model biznesowy polegający na sprzedawaniu produktów oraz na budowaniu własnej struktury handlowców, którzy również tworzą swoje grupy oraz sprzedają produkty firmy. Budowanie struktur jest najważniejsze, ponieważ firmy płacą prowizję od całej aktywnej struktury. Struktura aktywna, czyli taka, która stale robi zakupy w sieci MLM.
Dodatkowo firmy MLM sprzedają produkty swoim dystrybutorom/partnerom biznesowym w cenach hurtowych, czyli o 30-42% taniej, aby umożliwić zarabianie na marży.
Produkty firm działających na podstawie marketingu wielopoziomowego nie są dostępne w sklepach ani na stronach internetowych innych niż oficjalny sklep. Większość produktów jest jednak dostępna na platformach aukcyjnych takich jak Allegro, oczywiście taka sprzedaż jest łamaniem regulaminu firm MLM.

MLM piramida finansowa?

Wiele osób twierdzi, że MLM to piramida finansowa i nie ma w tym nic dziwnego, wystarczy rozpisać ten biznes graficznie i otrzymujemy taki efekt:

MLM wady i zalety

1- Partner Biznesowy;
2- Partner Biznesowy partnera biznesowego numer 1;
3- Partner biznesowy partnera biznesowego numer 2;
4- Partner biznesowy partnera biznesowego numer 3 i tak dalej.

Zdecydowanie wygląda to, jak piramida, tym bardziej że do wypłaty nie są liczone tylko nasze punkty, ale również partnerów biznesowych pod nami. Dokładnie mówiąc, dostajemy punkty od partnerów 2,3,4 i kolejnych.

Następnie porównajmy ten układ ze standardowymi firmami, których jest wiele na całym świecie:

MLM wady i zalety

1- Zarząd;
2- Dyrektor ds. produkcji, sprzedaży, finansów;
3- Kierownicy;
4- Pracownicy.

Podsumowując marketing szeptany, jak i struktura standardowej firmy jest bardzo podobna nie tylko z układu graficznego, ale również w tych dwóch przypadkach pieniądze idą na sam szczyt, a im niżej jesteśmy tej „piramidy” , tym mniej zarabiamy.
Najważniejszą różnicą między piramidą finansową a legalnym biznesem jest fizyczny produkt, którego nie ma w piramidach finansowych.

Czy w MLM można zarobić?

Zapewne wiele osób będzie zaskoczonych, ale tak, w marketingu wielopoziomowym można zarobić.
Osoby, które ze mną współpracowały, potrafiły osiągnąć z tego biznesu 2 tysiące złotych miesięcznie, a nawet dostać własnego mercedesa, za który firma spłaca raty leasingu. Ponadto firmy MLM oferują bezpłatnie wycieczki swoim partnerom biznesowym do egzotycznych krajów przy osiągnięciu odpowiedniego poziomu.
Należy jednak wiedzieć, że ilość zaangażowania i czasu, jaki musimy poświęcić na jakikolwiek sukces w marketingu wielopoziomowym, jest nieproporcjonalny do zarobków. Jeżeli tyle samo poświęciłbyś na jakikolwiek własny biznes, to z pewnością mógłbyś osiągnąć o wiele większe wyniki finansowe.
Marketing wielopoziomowy z pewnością nie jest łatwy, a najlepszym na to dowodem jest to, jak mało osób potrafi zarabiać w branży MLM.

Jak werbowane są nowe osoby do biznesu MLM?

Werbowanie ludzi zawsze wygląda tak samo i można je streścić do kilku głównych etapów. Aby łatwiej było zrozumieć te etapy to dla przykładu swojego dawnego znajomego, przyjaciela, kolegę, koleżankę, osobę z rodziny nazwiemy Paweł.

 1. Szukanie nowego Partnera biznesowego:
  Dzwoni do Ciebie Paweł, twierdząc, że ma świetny biznes, ale nie może Ci o tym powiedzieć przez telefon, tylko musi się z Tobą spotkać osobiście i dać Ci materiały, które wszytko tłumaczą;
 2. Wręczenie materiałów:
  Otrzymujesz materiały, z którymi masz się zapoznać, żebyś wiedział, o co chodzi w tym biznesie. Ustalacie termin, do kiedy zapoznasz się z materiałami, żebyście mogli o tym porozmawiać.
 3. Zaproszenie na pierwsze spotkanie:
  Paweł dzwoni do Ciebie z pytaniami: Czy zapoznałeś się z materiałami? Co o tym sądzisz? itp.
  Wszystkie te kroki mają Cię przekonać do spotkania z nim i jego partnerem biznesowym, który w tym biznesie ma już doświadczenie, więc odpowie na wszystkie pytania.
 4. Pierwsze spotkanie:
  Podczas pierwszego spotkania przedstawiana jest firma, jej możliwości finansowe, zwalczanie obiekcji zaproszonej osoby oraz wręczane są produkty do przetestowania, abyś mógł sam sprawdzić, że są dobrej jakości. Otrzymujesz kolejne materiały, z którymi masz się zapoznać do drugiego spotkania.
 5. Drugie spotkanie:
  Drugie spotkanie to już głównie działanie. Omawianie celów, zrobienie listy produktów, które możesz wymienić na produkty z danej firmy MLM w swoim domu oraz tworzenie listy znajomych, którym możesz pokazać ten biznes.
 6. Pozyskiwanie kontaktów:
  Gdy już stworzysz listę znajomych, do których możesz się odezwać, zaczyna się zapraszanie do biznesu, czyli teraz ty robisz to, co Paweł zaczynając od punktu pierwszego.

MLM Sekta?

MLM sekta

Wiele osób uważa marketing wielopoziomowy za sektę, ale co jest tego powodem?
Marketing wielopoziomowy jest biznesem, gdzie ludzie cieszą się z tego, co robią oraz motywują się nawzajem. Ponadto osoby, które dołączają się do marketingu wielopoziomowego, stawiają dużą wagę na swój rozwój osobisty. Stają się świetnymi rozmówcami, których chce się słuchać.
Niestety te osoby mają niszczoną opinię przez partnerów biznesowych, którzy uważają, że ich biznes MLM jest jedynym właściwym biznesem a ci, którzy nie biorą w nim udziału, są głupcami. Rozmowa z taką osobą jest niemożliwa, ponieważ nieważne jak dobry argument podamy to, ona zakrzyczy nas swoim zdaniem.

Krótko mówiąc, zachowują się, jakby naprawdę należały do sekty.
Drugą rzeczą, przez którą ludzie myślą, że MLM to sekta są psychologiczne sztuczki, których niestety takie firmy używają.

Marketing Wielopoziomowy wady i zalety

MLM Wady

 1. Rosnące ceny produktów:
  W firmach MLM ceny produktów stale rosną, tak zmieniły się ceny w jednej z firm działających na podstawie marketingu sieciowego:

  W dniu 17.07.2017 produkty jednej z firm MLM kosztowały:
  – Kawa 250 g: 31,40 zł.
  – Pianka do golenia 250 ml: 15,51 zł.
  – Płyn do prania 1000 ml: 13,93 zł.

  W dniu 17.07.2019 produkty jednej z firm MLM kosztowały:
  – Kawa 250 g: 41,93 zł.
  – Pianka do golenia 250 ml: 18,83 zł.
  – Płyn do prania 1000 ml: 16,03 zł.

  Podane ceny są dla partnerów biznesowych, czyli o 30-42% tańsze od cen katalogowych.
 2. Ukierunkowany kontakt z ludźmi:
  Marketing wielopoziomowy opiera się głównie na powiększaniu struktury naszych partnerów biznesowych, ponieważ w każdej chwili osoby, które z nami współpracują, mogą się wykruszyć. Wyjścia ze znajomymi przestają być odpoczynkiem, ponieważ gdy natrafimy na nową osobę w towarzystwie, to od razu myślimy o niej jak o nowym partnerze biznesowym i zaczynamy rozmowę w tematyce MLM. Może zdarzyć się tak, że wszyscy zaczną mieć dość naszego nagabywania nowych osób.
 3. Współpraca z nielubianymi osobami:
  Wiele razy można usłyszeć, że robiąc marketing wielopoziomowy, współpracujesz tylko z ludźmi, z którymi chciałbyś współpracować.
  Natomiast rzeczywistość jest zupełnie inna, ponieważ często okazuje się, że duża część ludzi, z którymi chciałbyś współpracować, nie jest zainteresowana naszą ofertą, co wtedy? Trzeba odezwać się do ludzi, z którymi nie miałeś kontaktu od wielu lat bądź nawet takich, za którymi nie przepadasz.
 4. Wkład własny:
  MLM jest reklamowany jako biznes z niskim, a czasem nawet zerowym wkładem. Należy jednak pamiętać, że wiele firm ma płatne startery oraz „musimy brać udział w płatnych wydarzeniach, aby osiągnąć sukces„.
  Jako wkład własny trzeba również policzyć nasz wysiłek oraz czas.

MLM Zalety

 1. Przetestujesz sam siebie:
  Pozyskiwanie nowych klientów, robienie spotkań, konferencje, sprawdzanie wyników i rozwoju to świetny początek, by spróbować, ułamku tego, z czym muszą uporać się przedsiębiorcy.
 2. Sami wybieramy godziny pracy:
  Marketing Wielopoziomowy można robić przed albo po pracy jako dodatkowe zajęcie, więc nie wymaga od nas rezygnacji z pracy.
 3. Kontrolowanie swojego życia:
  Liderzy w MLM nauczyli mnie, jak ważna jest praca z kalendarzem, ponieważ to dzięki niemu wzrasta nasza wydajność. Jest to zdrowy nawyk, który warto mieć niezależnie od branży, którą się zajmujemy.
 4. Kontakt z zupełnie innymi ludźmi:
  Zazwyczaj w pracy, domu, szkole, na studiach i na ulicy widzimy niezadowolonych ludzi, którzy tylko narzekają, w przeciwieństwie do partnerów biznesowych MLM gdzie ludzie są otwarci, szczęśliwi, spełnieni oraz mają wyznaczone cele. Warto raz na jakiś czas naładować się takim motywującym towarzystwem.
 5. Znajomości:
  Ludzie z branży MLM są bardzo pomocni tym bardziej, gdy poznaliście się osobiście lub nawet z polecenia, wtedy okazuje się, że znasz ludzi z całej polski, którzy są w stanie pomóc z większością problemów również tych spoza branży MLM.
 6. Ciągły rozwój:
  Jest to biznes, który stawia na ciągły rozwój osobisty, a dzięki kontroli liderów daje to niesamowite wyniki.

Najpopularniejsze firmy MLM w Polsce

Amway

Amway

Amerykańska firma założono w 1959 roku przez Jaya Van Andela i Richa DeVosa. To właśnie ta firma wprowadziła amerykański sen na polski rynek poprzez biznes MLM w 1991 roku. Amway przetarł szlak z marketingiem wielopoziomowym jako pierwszy, również jako pierwszy została ogłoszona sektą i manipulatorami. Aktualnie firma działa dalej, ale cieszy się bardzo złą opinią.

Kategoria produktów: kosmetyki, perfumy, detergenty, chemia gospodarcza, produkty spożywcze.

FM World

FM world

Polska firma założona w 2004 roku przez Artura Trawińskiego. FM Group zmieniło nazwę na FM World w momencie, gdy firma zaczęła podbijać również zagraniczne rynki. Prawdopodobnie druga najpopularniejsza firma w Polsce za Amway, o której słyszał każdy, kto chociaż trochę interesuje się marketingiem wielopoziomowym.

Kategoria produktów: kosmetyki, perfumy, detergenty, chemia gospodarcza, produkty spożywcze, telekomunikacja.

Oriflame

Oriflame

Firma została założona w Szwecji w 1967 roku przez braci Jonasa i Roberta af Jochnick. Oriflame prowadzi MLM na podstawie trzytygodniowych katalogów, również w systemie trzytygodniowym rozliczają się ze swoimi partnerami biznesowymi.
Najpopularniejszy wybór wśród nastolatek oraz młodych kobiet, jeżeli chodzi o przygodę z marketingiem wielopoziomowym.

Kategoria produktów: kosmetyki, perfumy.

Marketing Wielopoziomowy — moja opinia

Cały artykuł został napisany tak, abyś sam mógł wyciągnąć wnioski o MLM. Napisałem tylko czyste fakty, tak by nie kreować z tego biznesu jedynej słusznej drogi życia albo oszustwa. Właśnie dlatego postanowiłem dodać ostatni fragment artykułu, w którym wyrażę swoje zdanie.

W MLM nie osiągnąłem żadnego większego sukcesu, chociaż bardzo dużo mu poświęciłem. Po kilku miesiącach działania skończyli się ludzie, do których mogłem odezwać się w sprawie marketingu wielopoziomowego, dodatkowo z czasem miałem dość na siłę rozmawiania o marketingu sieciowym z nowo poznanymi osobami.
Ostatecznie postanowiłem pracować pod własnymi markami.

Marketing wielopoziomowy obudził we mnie chęć samorozwoju oraz pobudził moje twórcze myślenie. Głównie wpływ na to mieli ludzie, którzy osiągnęli wysokie zarobki poprzez ciężką pracą w firmach MLM.
Umiejętności, jakich się nauczyłem, czyli przekraczanie własnych barier oraz planowanie z kalendarzem dało mi dużo dobrych wyników poza branżą MLM. Jednakże udział w tym biznesie miał też negatywne skutki. Dużo ludzi stwierdziło, że chce ich na coś naciągnąć więc przestali utrzymywać ze mną kontakt. Jest to z pewnością spowodowane złą sławą marketingu wielopoziomowego.
Podsumowując biznes MLM, jest świetnym sposobem na spróbowanie swoich umiejętności sprzedażowych, ale na dłuższą metę może okazać się to nieopłacalne.

5/5 - (5 votes)