Jak sprzedawać ubrania w internecie i stacjonarnie

Szukasz szybkiego sposobu na zarobienie dodatkowej gotówki? Oto pomysł — sprzedaż niepotrzebnych ubrań. Ponieważ moda nieustannie ewoluuje, a oszczędzanie zyskało na popularności, jest to dobry czas na przejrzenie swojej garderoby i pozbycie się rzeczy, które przestały cieszyć. To jak sprzedawać ubrania?

Prawdziwym wyzwaniem dla większości ludzi, którzy zastanawiają się, jak sprzedać ubrania jest znalezienie najlepszego miejsca do sprzedaży. Niezależnie od tego, czy martwisz się kosztami wysyłki odzieży, czy też nie masz pewności co do otrzymania zapłaty, istnieje wiele wiarygodnych serwisów, które mogą pomóc w odsprzedaży odzieży.

Jak zabrać się za sprzedaż ubrań?

Najpierw zbierz wszystkie ubrania, które chcesz sprzedać. Gorąco polecam zrobienie tego w ramach corocznego „odgruzowywania” szafy.

Przeglądając swoją szafę, najlepiej posortować ubrania na trzy kategorie: zostawiam, sprzedaję oraz oddaję. Zostaw ubrania, które nosisz regularnie lub zamierzasz nosić w najbliższej przyszłości. Jeśli chodzi o ubrania, z którymi jesteś gotowy się rozstać, pamiętaj, że nie wszystkie są warte sprzedaży. Zastanów się, jakie ubrania mają szansę na sprzedaż. To ważne, ponieważ na każde ubranie trzeba poświęcić czas. Trzeba stworzyć ofertę sprzedaży w internecie lub zanieść je do punktu stacjonarnego.

Oczywiście najlepszym rodzajem ubrań do sprzedania są te z metką. Możliwe, że posiadasz ubrania, które kupiłeś w przypływie chwili z zamiarem noszenia, ale ostatecznie leżą w szafie, bo przestały Ci się podobać. Kolejną dobrą kategorią ubrań są te w doskonałym stanie bez śladów noszenia lub z drobnymi wadami.

Z drugiej strony, niektórych ubrań nie warto sprzedawać, nawet jeśli nadal są w przyzwoitym stanie. Obejmuje to ubrania z szybkich marek modowych, takich jak Zara, SHEIN czy Reserved. Problem ten dotyczy również krojów, które wyszły już z mody, nawet jeśli kiedyś były dużo warte. Lepiej zaoszczędzić swój czas i energię oddając je do lokalnego sklepu z odzieżą używaną.

Wreszcie grupa ubrań, których nikt nie będzie chciał. Są to ubrania, które są poplamione, dziurawe lub znoszone. Takie ubrania najlepiej wyrzucić, oddać do recyklingu lub przeznaczyć na czynności, z których na pewno wrócą w gorszym stanie takich jak np. remont, prace ogrodowe czy spacer po rozkopanych chodnikach Szczecina.

Wskazówki dotyczące sprzedaży odzieży używanej

Jeśli zamierzasz poświęcić czas na sprzedaż części swoich ubrań, powinieneś zaprezentować je jak najlepiej. W przeciwnym razie możesz skończyć z niesprzedanymi ubraniami i zmarnowanym czasem. Aby upewnić się, że ludzie będą zainteresowani kupnem Twoich ubrań, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Zrób rozeznanie: aby uzyskać orientacyjną cenę, za którą możesz wystawić dany przedmiot, sprawdź, za ile kupiłeś dany przedmiot — jeżeli to możliwe. Następnie sprawdź, za ile sprzedawany jest taki przedmiot nowy i używany. Jeżeli nie ma takich ofert, sprawdź, jak to wygląda z podobnymi przedmiotami. Pamiętaj, aby wystawić ubranie za rozsądną cenę, w przeciwnym razie przedmiot może się nigdy nie sprzedać. Jeżeli okaże się, że przedmiot nie jest wart tyle, ile się spodziewałeś, możesz spróbować sprzedać go taniej lub w komplecie z innymi ubraniami. W ostateczności możesz oddać je za darmo by nie tracić czasu i odzyskać miejsce w szafie.
  • Upewnij się, że Twoje ubrania są czyste i suche: bez względu na to, w jaki sposób planujesz sprzedać swoje ubrania, muszą być czyste i suche. Nawet gdy oddajesz je za darmo lub na recykling. Jeśli na ubraniu znajdują się uporczywe plamy, postaraj się je usunąć lub poinformuj o tym fakcie w opisie oferty. Pamiętaj, że większość sklepów z używaną odzieżą nie skupuje poplamionych lub uszkodzonych przedmiotów. Jeśli przedmiot ma wysoką wartość (np. ekskluzywna marka lub suknia ślubna), można zaryzykować poddanie go praniu chemicznemu i również poinformować o tym fakcie w ofercie. Nawet można przedstawić dowód usługi z pralni — każdy woli mieć pewność, że przedmiot jest po pralni.
  • Napraw drobne usterki: odpadł guzik? Odstaje nitka? Jeśli masz podstawowe umiejętności krawieckie, a usterka jest niewielka, warto rozważyć jej naprawienie przed sprzedażą. Można też obejrzeć poradnik na YouTube i poćwiczyć na rzeczach, które nie nadają się do sprzedaży. Jeżeli wada jest poważniejsza, czyli na przykład dziura, to rozważ oddanie ubrania do krawcowej. Upewnij się tylko, że po doliczeniu kosztu usługi krawieckiej nie sprzedasz przedmiotu ze stratą.
  • Wyprasuj przedmioty przed ich sfotografowaniem: niezależnie czy planujesz sprzedać przedmiot przez internet, czy w punkcie stacjonarnym warto je wyprasować. Zwłaszcza ubrania, które są podatne na zagniecenia. Zwiększa to atrakcyjność przedmiotu, a co za tym idzie, zwiększa prawdopodobieństwo jego sprzedaży.
  • Zadbaj o dobre oświetlenie: dobre, jasne oświetlenie i neutralne (najlepiej białe) tło pomagają wyróżnić przedmiot. Ponadto dobre oświetlenie zapewnia dokładniejsze zdjęcia z wyraźnie odwzorowanymi kolorami i szczegółami. Zmniejszy to ilość wiadomości od osób, które oczekiwały innego koloru ubrania.
  • Bądź dokładny w swoim opisie: chociaż zdjęcia są głównym czynnikiem udanej sprzedaży, należy również pamiętać o dobrym opisie. Pamiętaj, aby podać rozmiar, dokładne wymiary i wskazać wszelkie wady — jeśli takie istnieją. Ludzie są bardziej skłonni do zakupu, gdy widzą, że sprzedawca poświęcił czas na dobrą prezentację swojego przedmiotu. Ujawnienie wad nie tylko sprawia, że wydajesz się godny zaufania, ale także zmniejsza prawdopodobieństwo kontaktu z niezadowolonymi klientami. Większość portali do sprzedaży ubrań posiada opcję oceny sprzedającego, nie trzeba chyba wyjaśniać, że słaba ocena wpływa na sprzedaż.
  • Rozważ sprzedaż na kilku platformach jednocześnie: możesz wystawić ten sam przedmiot na kilku serwisach, aby zwiększyć ilość osób, które zobaczą Twoje ogłoszenie. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, pamiętaj, aby usunąć dany przedmiot z pozostałych serwisów, jeżeli na którymś zostanie sprzedany.

10 najlepszych sposobów na to, jak sprzedawać ubrania używane

Teraz gdy masz już stos ubrań przeznaczonych do sprzedaży, nadszedł czas, aby zdecydować, w jaki sposób je sprzedać. Możesz sprzedać je przez internet lub w punktach stacjonarnych, czyli lumpeksach. Decyzja należy do Ciebie i jest to kwestią indywidualnych preferencji. Sprzedaż przez internet pozwala dotrzeć do większego grona potencjalnych klientów, ale lokalna sprzedaż pozwala na zaoszczędzenie. Zanosisz wszystkie ubrania naraz i nie poświęcasz czasu na robienie zdjęć i opisów. Ponadto zapłata jest natychmiastowa.

Jak sprzedawać ubrania lokalnie (osobiście)

Zastanawiasz się jak sprzedawać ubrania stacjonarnie? Oto najlepsze miejsca:

Jak sprzedać ubrania do lumpeksu (sklepie z używaną odzieżą)?

W Twoim mieście mogą znajdować się sklepy z używaną odzieżą, które skupują używane ubrania. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś ze sprzedaży ubrań do takich sklepów, to zazwyczaj wiąże się to z rezerwacją terminu i poproszeniem pracownika sklepu o posortowanie przyniesionych ubrań. Lumpeksy zazwyczaj akceptują tylko przedmioty, w dobrym stanie, bez dziur oraz wyprane. Innymi słowy, lumpeksy, mogą być „wybredne”.

Zapłata różni się w zależności od ilości, jakości marki oraz wybranego sklepu.

Plusy:

  • Nie musisz kontaktować się z klientami.
  • Nie musisz robić zdjęć i opisów przedmiotów.
  • Wypłata jest zazwyczaj od razu.

Wady:

  • Otrzymujesz niższe kwoty niż w internecie.
  • Lumpeksy bywają wybredne i mogą zdecydować się na nieliczne ubrania.

Facebook Marketplace

Na Facebook Marketplace można sprzedawać wszelkiego rodzaju rzeczy, od mebli domowych po samochody. Jednakże czy wiesz, że możesz tam również sprzedawać swoje ubrania? Chociaż technicznie możliwe jest sprzedawanie osobom, które nie mieszkają w Twojej okolicy, większość ludzi korzysta z Facebook Marketplace, aby kupować rzeczy, które mogą odebrać osobiście.

Aby sprzedawać ubrania na Facebook Marketplace, wystarczy posiadać konto, utworzyć nową ofertę i podać wszystkie istotne szczegóły. Nie zapomnij zastosować wcześniej opisanych wskazówek.

Plusy:

  • Sam ustalasz cenę.
  • Zatrzymujesz 100% zarobku.
  • Sprzedaż jest lokalna.

Wady:

  • Kontakt z osobami zainteresowanymi oraz spotkanie zajmują trochę czasu.
  • Trzeba być gotowym na kupujących, którzy będą chcieli się targować.

Rynek, Targowisko, Wyprzedaż garażowa

Sprzedaż ubrań na targowisku to popularna metoda sprzedaży używanych przedmiotów, zazwyczaj w weekendy. Natomiast jeśli kiedykolwiek sprzedawałeś coś na targowisku albo ktoś z Twoich znajomych to wiesz, że jest to dużo pracy za niewielką wypłatę.

Należy pamiętać, że wystawienie stoiska na rynku jest obarczone opłatą. Kwoty są różne w zależności od miasta, ale jest to opłata około 75 zł za dzień.

Plusy:

  • Możesz dostosować cenę do swoich potrzeb.
  • Wystarczy, że ubrania są w dobrym stanie. Marka i modny krój nie mają większego znaczenia.

Wady:

  • Nie ma gwarancji, że sprzedasz cokolwiek.
  • Trzeba być gotowym na częste negocjacje z klientem.

Jak sprzedawać ubrania online

Czy chcesz dotrzeć do większego grona potencjalnych klientów przy pomocy internetu? Istnieje wiele platform internetowych, które umożliwiają sprzedaż ubrań. Ponadto, prowizje często są pobierane dopiero od sprzedanego przedmiotu. Najpopularniejsze platformy gdzie można sprzedać ubrania.

OLX

Platforma do sprzedaży wszystkiego, co możliwe, od antyków po koparki. Natomiast co ważne dla nas, również można sprzedawać tam ubrania. Prowizja pobierana jest od osoby kupującej przedmiot, więc uwzględnij to, że przedmiot ostatecznie będzie droższy dla kupującego niż cena widoczna w ofercie.

Opłata od sprzedaży: Brak, płaci ją kupujący.

Zalety:

  • Prosta i wygodna w obsłudze.
  • Możliwość dodania opcji wysyłki. Nie musisz martwić się wysyłką, wystarczy, że wybierzesz rozmiary paczki.

Wady:

  • Jeżeli kupujący nie odbierze paczki, to odzyskanie przedmiotu staje się problematyczne.
  • Kupujący pokrywa prowizję od sprzedaży.

Ebay

Serwis eBay został założony na początkowym etapie funkcjonowania internetu, ale nadal jest bardzo dobrze prosperującym rynkiem handlu internetowego. Jeżeli masz wysokiej jakości ubrania, możesz wystawić je na eBay, aby dotrzeć do międzynarodowego rynku. Na tej platformie możesz wystawić przedmiot w opcji „kup teraz” lub poprzez licytację ustalając cenę początkową.

Ebay sprawdza się najlepiej w przypadku ubrań unikatowych, markowych lub vintage. Czyli w przypadku rzeczy, na które trzeba znaleźć specyficznego klienta.

Opłaty od sprzedawcy: 15% od łącznej kwoty sprzedaży, jeżeli łączna kwota nie przekroczy 2000 USD. 9% łącznej kwoty sprzedaży, jeżeli przekroczy 2 000 USD.

Zalety:

  • Duży rynek zbytu.
  • Wystawienie przedmiotu na licytację może sprawić, że sprzedasz swoje ubranie, za więcej niż oczekiwałeś.

Wady:

  • Samodzielne organizowanie wysyłki, często międzynarodowej.
  • Duża konkurencja.
  • Mało popularna platforma w Polsce.

Vinted

Jeżeli zastanawiasz się gdzie sprzedać ubrania przez internet na terenie Polski, Vinted jest najlepszą opcją. Forma sprzedaży wygląda tak samo, jak na OLX czy eBay, czyli tworzysz ofertę i czekasz na zainteresowaną osobę. Jedną z unikalnych funkcji platformy jest to, że możesz „wymieniać się ubraniami” z innymi sprzedającymi, więc możesz znaleźć nowy przedmiot, pozbywając się tego, którego już nie potrzebujesz.

Kolejną ważną kwestią jest brak opłat od sprzedawcy. Opłatę ponosi kupujący w wysokości stałej opłaty 2,90 zł oraz 5% od wartości zamówienia. Vinted nazywa tę opłatę „Opłaty za usługę ochrony kupujących”.

Plusy:

  • Brak opłat dla sprzedających, ale „opłata za ochronę kupującego” powinna być brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wysokości ceny przedmiotu.
  • Możliwość „wymiany” przedmiotów z innymi sprzedawcami.
  • Automatyczne tworzenie etykiety wysyłkowej tak samo, jak na OLX.

Wady:

  • Po wprowadzeniu „targuj się” wiele osób wybiera tę opcję do każdego zakupu.

Podsumowanie sposobów na to, jak sprzedawać ubrania

Sprzedaż ubrań to doskonały sposób na zarobienie trochę pieniędzy oraz uporządkowanie szafy. Warto rozważyć które ubrania nadają się na sprzedaż. Następnie wybierz metodę sprzedaży, która najbardziej Ci odpowiada oraz jest odpowiednia dla danego przedmiotu.

Czy próbowałeś sprzedawać swoje używane ubrania? Daj znać w komentarzu poniżej, co sprawdziło się w Twoim przypadku. Sprawdź również inne sposoby zarabiania przez internet.

Pytania i odpowiedzi

Która platforma jest najlepsza do sprzedaży odzieży?

Większość osób uważa platformę Vinted za najlepsze miejsce do kupna oraz sprzedaży ubrań. Wpływa na to głównie szeroki wybór ubrań, łatwość użytkowania oraz aktywna baza użytkowników.

Jak uniknąć oszustw podczas sprzedaży odzieży online?

Dokonuj transakcji tylko na platformie, na której wystawiłeś przedmiot. Nie przechodź na inne platformy, by dogadać szczegóły sprzedaży. Oszuści często chcą przejść na inne komunikatory takie jak WhatsApp, ponieważ platformy sprzedażowe wysyłają ostrzeżenia, gdy zobaczą podejrzaną wiadomość.

Nie ufaj potwierdzeniom przelewów — łatwo taki sfabrykować mając podstawowe umiejętności obsługi programów graficznych.

5/5 - (1 głos)