Jak zarabiać na YouTube w 2024 roku? 9 sposobów

Chcesz dowiedzieć się jak zarabiać na YouTube w 2024 roku? Musisz wiedzieć, że reklamy nie są jedynym sposobem na zarabianie pieniędzy na YouTube. Szybszą ścieżką do pierwszych pieniędzy może być na przykład marketing afiliacyjny czy sprzedaż własnych produktów.

Jeżeli chcesz rozwijać swoją kreatywność, jesteś w stanie poświęcić wiele godzin wolnego czasu oraz jesteś wytrwały, to również możesz zacząć zarabiać na YouTube.

9 sposobów na to, jak zarabiać na YouTube w 2024 (które faktycznie działają)

Najnowsze statystyki YouTube pokazują, że platforma ta jest kopalnią złota dla twórców. Jednakże zarabianie na treściach w YouTube nie jest wcale łatwe.

Dobrą wiadomością jest fakt, że nie ma jednego właściwego sposobu zarabiania na filmach. Istnieje wiele możliwości zarobku, które są uzależnione od tematyki kanału, widzów oraz strategii rozwoju.

Możliwości zarabiania udostępnione przez YouTube

Najpierw przyjrzyjmy się możliwościami zarobku, które udostępnia platforma.

1. Zyskaj wsparcie subskrybentów

Wsparcie kanału pozwala na wynagrodzenie ulubionych twórców. Działa to w taki sam sposób jak wsparcie finansowe na platformie Patreon czy Twitch. Osoby wspierające, czyli patroni, płacą miesięczną składkę w celu finansowego wsparcia twórcy oraz otrzymania drobnych korzyści. Takimi korzyściami może być treści dostępne tylko dla patronów, naklejki, emotki czatu i inne. Korzyści za wspieranie kanału różnią się w zależności od twórcy i poziomu członkostwa.

Jak zarabiać na YouTube krok po kroku
Poziomy i kwoty wsparcia kanału Michał Pisarski Tech.

Ta funkcja jest idealna dla twórców, których główna część zarobków pochodzi z publikacji treści na YouTube, a nie jest tylko ich dorywczym zajęciem. Warto z niej skorzystać, jeżeli regularnie prowadzisz transmisje na żywo lub często publikujesz treści.

Włączenie funkcji wpierania kanału wymaga spełnienia następujących warunków:

 • 500 subskrybentów.
 • 3 przesłanych filmów w ciągu ostatnich 90 dni.
 • aktywne konto Google AdSense połączone z YouTube.
 • oraz jeden z warunków: Twoi widzowie muszą obejrzeć 3 000 godzin filmów, które udostępniłeś publicznie lub 3 mln filmów Shorts.

2. Włącz „Superczat, supernaklejki i superpodziękowania” (Super Chat & Stickers)

Jeżeli spełniasz wymagania pierwszego sposobu na to, jak zarabiać na YouTube to możesz zwiększyć swoje przychody poprzez prowadzenie transmisji na żywo i funkcji „Super Chat & Stickers” nazywanej również „Supers”.

jak zarabiać na YouTube Adsense

Jak działają „Supers” na YouTube? Podczas transmisji na żywo widzowie mogą wyróżnić swoje wiadomości poprzez płatne dodatki nazwane „Supers”. W skład dodatków wchodzą podświetlenia wiadomości lub animowane obrazki.

Przykład płatnego wyróżnienia wiadomości na transmisji na żywo:

jak zacząć zarabiać pieniądze na YouTube

Jeżeli regularnie prowadzisz transmisje na żywo, „Supers” może być fantastycznym sposobem na zwiększenie zaangażowania widzów, uzyskanie dodatkowych przychodów i sprawienie, by widzowie poczuli się wyróżnieni.

Funkcję „Supers” można włączyć, przechodząc do ustawień monetyzacji. Pamiętaj, aby podziękować i docenić widzów, którzy wspierają Twój kanał i płacą za Twoją uwagę.

3. Dołącz do programu partnerskiego YouTube AdSense

YouTube AdSense to najpopularniejsza i najbardziej podstawowa forma zarobku, do której dąży każdy twórca. Program partnerski YouTube umożliwia twórcom zarabianie na reklamach wyświetlanych w ich filmach.

Przyjrzyjmy się kryteriom, które należy spełnić, aby dołączyć do partnerów YouTube:

 • Spełniasz zasady monetyzacji swojego kanału.
 • Posiadasz ponad 1 000 subskrybentów.
 • masz aktywne konto Google AdSense połączone z YouTube.
 • oraz jeden z warunków: Twoi widzowie muszą obejrzeć 4 000 godzin filmów, które udostępniłeś lub 10 mln filmów Shorts.
Na jakich reklamach można zarabiać?

Niezależnie od tego, czy używasz blokowania reklam, czy nie na pewno spotkałeś się z reklamami na YouTube. To właśnie z tych reklam część zysków trafia do twórców.

jak zarabiać na reklamach na YouTube

Wszystkie miejsca, w których mogą być wyświetlane reklamy:

formaty reklam na YouTube

Ile można zarobić na reklamach na YouTube?

Jeśli chodzi o to, ile pieniędzy można zarobić na reklamach, istnieje zbyt wiele zmiennych, aby można było udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zmienne te obejmują:

 • Dane demograficzne widzów, takie jak lokalizacja i wiek.
 • Ilość dostępnych reklam do tematyki Twoich filmów.
 • Treść i tematyka nagrań.

Sama platforma YouTube nie udziela jednoznacznej odpowiedzi, jak ilość wyświetleń przekłada się na zarobki.

Dawniej zasada„1 dolar za 1 000 wyświetleń” była normą, dzięki, której łatwo było przewidzieć swoje zarobki, niestety czasy te minęły. Algorytm YouTube ewoluował, podobnie jak program partnerski i zasady dotyczące reklam.

Do największych zmian należy wprowadzenie YouTube Kids, który nakłada dodatkowe ograniczenia, jeżeli film jest kierowany do dzieci. Wiele kategorii reklam oraz funkcji targetowania jest usuniętych z filmów przeznaczonych dla dzieci.

Podsumowując, YouTube jest grą liczbową, w której musisz mieć tysiące (lub miliony) wyświetleń na film, aby zobaczyć jakiekolwiek znaczące przychody.

Pamiętaj, aby chęć zarabiania na filmach nie hamowała rozwoju Twojego kanału. Wypełnianie filmów reklamami, których nie można pominąć prowadzi prędzej do spadku widzów niż przychodów z reklam.

Ile trzeba mieć wyświetleń?

Wyświetlenia same w sobie nie przynoszą dochodów dla twórców. Wynagrodzenie jest naliczane za czas oglądania reklamy lub za kliknięcie reklamy.

Platforma Influencer Marketing Hub twierdzi, że chociaż płatności są różne, przeciętny kanał YouTube może spodziewać się około 18 USD za 1 000 wyświetleń reklam. Przekłada się to na 3-5 USD za 1 000 wyświetleń filmu.

W celu przybliżenia kwot, jakie można zarobić na YouTube, sprawdźmy dostępne dane. Zarobki Polskich YouTuberów za 1 tys. wyświetleń według tematyki (zarobki zostały upublicznione przez twórców na platformie YouTube):

Branża finansowa/biznesowa:

 • „Know How Video Marketing”: 38,48 zł.
 • „Pankracy”: 34,84 zł.
 • „Czas to pieniądz”: 19,76 zł.
 • „NetGonet”: 15,41.
 • „Państwo Piesto”: 9,99 zł.

Rozwój osobisty:

 • „Dr Anna Saj”: 17,80 zł.
 • „Małgorzata Kospin”: 7,02 zł.

Social media i e-commerce:

 • „Tomasz Guzik”: 20,67 zł.

Budowa i remont:

 • „Różowym okiem”: 22 zł.

Dodatkowe możliwości zarabiania na YouTube

Platforma pozwala zarabiać nie tylko poprzez oficjalne funkcje, ale również zapewnia pełną dowolność.

4. Umieszczaj linki promocyjne w opisach filmów

Niezależnie od tego, czy masz możliwość zarabiania na reklamach Google AdSense, czy nie linki afiliacyjne w opisie filmów to opłacalny sposób na to, jak zarabiać na YouTube w 2024 roku.

Opisy filmów to cenne powierzchnie reklamowe, a YouTube daje możliwość wstawienia tam do 5 000 znaków. Twórca może zamieścić link w opisie kierujący na przykład do:

 • elementu przyciągającego uwagę (np. darmowy kurs lub zasoby do pobrania).
 • strony internetowej.
 • produktu lub sklepu internetowego.

Poniżej znajduje się przykład tego, jak twórcy mogą promować produkty oraz inne swoje social media w opisie filmu. W ten sposób ruch z filmiku zmienia się w ruch na pozostałych platformach:

zarabianie na YouTube opis
Jakich linków nie zamieszczać?

Uważaj jakie linki dodajesz w opisie filmu. Jeżeli linki będą kierować do niebezpiecznych stron Twój film może przestać być promowany przez platformę.

Przeprowadziłem testy z platformą do linków shorte.st, która, zanim przekieruje użytkownika do właściwej treści, najpierw wyświetla mu reklamy (osoba udostępniająca link otrzymuje za to pieniądze). Filmy z linkami od platform typu shorte.st przestały być wartościowe dla YouTube co spowodowało spadek pozycji a ostatecznie blokadę konta.

5. Zdobądź sponsorów dla swoich filmów

Sponsorowane filmy na YouTube są popularne zarówno wśród dużych, jak i początkujących twórców.

Informacje o sponsorze oraz krótka reklama jego produktów i usług zazwyczaj jest umieszczana na początku i końcu nagrania. Chociaż coraz częściej zdarza się, że informacja o sponsorze zamieszczona jest w środku filmu.

Zaletą dla sponsorów prócz większej rozpoznawalności marki jest to, że reklamy są dosłownie częścią filmu, więc ciężej je pominąć.

W poniższym przykładzie Kacper Pitala umieszcza sponsora, którym jest BookBeat w środku swojego filmu oraz podkreśla informacje o współpracy w opisie filmu.

jak zacząć zarabiać na YouTube poradnik

Widzowie są często negatywnie nastawieni do filmów sponsorowanych, gdy reklama czy reklamowany produkt w ogóle nie pasuje do twórcy, jego treści lub widzów. Najlepsze filmy sponsorowane zawierają pewien rodzaj spójności między treścią a reklamą, która nie odwraca uwagi od stylu twórcy.

Dobrym przykładem jest film sponsorowany twórcy Topowa Dycha, który opowiada o niesamowitych Polakach, jednocześnie reklamując platformę MyHeritage, która sprawdza korzenie przodków.

promowanie własnych produktów na YouTube

Taki rodzaj promocji jest korzystny jednakowo dla twórcy, reklamodawcy oraz widzów.

6. Publikowanie filmów promocyjnych poświęconych produktom

Filmy promocyjne są tworzone z zamiarem promowania konkretnego produktu lub usługi. W przeciwieństwie do poprzedniego sposobu w tym przypadku to cały film jest poświęcony produktom. Filmy te można podzielić na dwie kategorii:

 • Marka wynagradza twórcę za jego recenzję lub inną formę promocyjnego nagrania. W tym przypadku twórca dostaje wolną rękę co do formy i treści materiału.
 • Firma przekazuje instrukcje twórcy, jak powinien wyglądać materiał i o jakich cechach produktu lub usługi powinien powiedzieć.

Obie te kategorie mogą być rozliczone jednorazowo lub na podstawie linków afiliacyjnych.

Ten typ filmów najczęściej jest stosowany przez marki kosmetyczne, pielęgnacyjne lub sklepów internetowych, w których twórcy otwierają paczki z danej marki. Poniżej przykład współpracy MURCIX z jeszcze mało popularnym w Polsce Chińskim sklepem internetowym TEMU.

jak zacząć zarabiań na YouTube

Poniżej znajduje się kolejny przykład od twórcy, który szczegółowo opisuje produkty Natura Siberica i jego działanie.

jak zarabiać na yt

W opisie filmu znajduje się informacja o współpracy oraz link do każdego z opisywanych produktów:

w jaki sposób zarabiać na YouTube

W porównaniu do innych sposobów na to, jak zarabiać na YouTube tego typu filmy nie są tak powszechne, ponieważ mogą wydawać się niezbyt naturalne. Niemniej jednak są one istotne dla branż takich jak uroda, zdrowie i fitness, w których widzowie lubią szukać produktów za pośrednictwem YouTube. Dla reklamującej się marki jest to dobre rozwiązanie, aby zaistnieć w świadomości potencjalnych klientów.

Pamiętaj: Jeżeli film jest sponsorowany lub zawiera lokowanie produktu, musisz poinformować o tym YouTube poprzez zaznaczenie pola „Mój film zawiera płatną promocję, taką jak płatne lokowanie, sponsorowanie lub polecanie produktu” w szczegółach filmu.

7. Wykorzystaj marketing afiliacyjny

Marketing afiliacyjny polega na polecaniu produktów, których sami używamy. Jeżeli zastanawiasz się jak zarabiać na YouTube w 2024 roku bez kontaktowania się z firmami, to warto sprawdzić to rozwiązanie.

Zasada jest prosta, tworzysz treści, w których wspominasz, o produktach których używasz lub uważasz za godne polecenia, a w opisie podajesz linki afiliacyjne do każdego produktu.

Za każdym razem, gdy widz kliknie Twój link i dokona zakupu, otrzymasz prowizję. Jest to korzystne dla każdej ze stron — marka zyskuje rozpoznawalność i sprzedaż, twórca zarabia na produktach, które sam używa, a widz dostaje bezpośredni link do sprawdzonych produktów.

Linki afiliacyjne możesz znaleść na takich stronach jak MyLead, LeadStar lub zalinkować do dowolnego produktu przy pomocy programu partnerskiego Ceneo.pl.

Ten sposób jest niezwykle popularny wśród kanałów z recenzjami lub zestawieniami najlepszych produktów z takich sklepów jak Aliexpress czy Temu. Na przykład ten film opowiada o najpotrzebniejszych produktach na biwak…

jak zarabiać na filmach na YouTube

…i zawiera linki Afiliacyjne do produktów wymienionych w filmie:

ile pieniędzy można zarobić na YouTube

Już wiesz jak, to działa? Kluczowe jest tutaj to, że nie jest to reklama produktów, a zwyczajne polecanie.

Na co uważać chcąc zarabiać na afiliacji?

Linki partnerskie są w pełni dozwolone i nie naruszają warunków korzystania z YouTube. Platforma ma jednak wyraźne zasady dotyczące linków zewnętrznych. Zapoznaj się z wytycznymi YouTube przed umieszczeniem linków w swoich filmach.

8. Skorzystaj z finansowania społecznościowego (crowdfunding)

Crowdfunding to świetny sposób na budowanie oddanej społeczności przy jednoczesnym finansowaniu tworzonych treści. Działa to w podobny sposób jak przycisk „wesprzyj” na YouTube, ale nie musisz spełniać żadnych minimalnych warunków, aby utworzyć konto i zacząć zbierać pieniądze.

Strony takie jak Patronite umożliwiają wsparcie twórcy w zamian za ekskluzywne treści i korzyści, takie jak materiały zza kulisowe (ang. making of, behind the scenes), wcześniejszy dostęp do filmów czy promocja osoby/ firmy wpłacającej (ang. shoutouty).

Minimalna ilość progów, jaką warto ustawić to trzy. Natomiast większość twórców tworzy ich zdecydowanie więcej. Na przykład Uwaga Naukowy Bełkot ma sześć progów wpłat do wyboru:

jak zacząć zarabiań na YouTube 2024

Oprócz najpopularniejszego w Polsce Patronite jest również Patreon, Kickstarter czy Indiegogo. Ze względu na ilość dostępnych platform crowdfunding możesz wybrać taką, która będzie najlepiej odpowiadać Twoim preferencjom.

Upewnij się, że promujesz swój link Patronite w opisie wszystkich swoich filmów i zawsze dotrzymujesz obietnic złożonych w progach wsparcia.

9. Sprzedawaj własne produkty i usługi

Sprzedaż własnych produktów poprzez kanał na YouTube to świetny sposób na zarabianie pieniędzy, zwiększenie rozpoznawalności oraz budowanie bliższej relacji z potencjalnymi klientami.

Ten rodzaj sprzedaży działa najlepiej w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeżeli posiadasz grupę lojalnych fanów, którzy chcą pokazać swoją przynależność. Po drugie, jeżeli prowadzisz sklep z produktami, które są powiązane z Twoją twórczością.

Jakie produkty mogą być powiązane z tematyką kanału?

Możesz sprzedawać produkty powiązane z tematyką kanału takie jak koszulki, bluzy, kubki, czapki czy dzieła sztuki, jeżeli tym zajmuje się Twój kanał. A może masz jakiś żart, który rozumieją tylko fani? Powiedzonko? Logo? Użyj go, aby stworzyć unikalne projekty dla swojej społeczności.

Przykładowo chłopaki z Wheel with it sprzedają na swoim sklepie ramki na tablice rejestracyjne z własnym logo (gadżet nawiązujący do tematyki kanału) oraz bluzy własnych projektów.

ile można zarobić na youtube

Nie musisz zakładać własnego sklepu, aby sprzedawać własne produkty. Istnieje wiele platform, które pomogą w projektowaniu oraz wysyłaniu towaru do klientów bez konieczności samodzielnego gromadzenia zapasów magazynowych. Najpopularniejszą platformą wśród Polskich YouTuberów jest CupSell.pl. Możesz również sprzedawać materiały do pobrania, takie jak e-booki, grafiki lub kursy.

Jeżeli planujesz sprzedawać na własnej stronie internetowej, to zanim zaczniesz reklamować swoje towary, przygotuj bezpieczny system płatności.

Zaprojektowanie potrzebnych grafik zlecić wykonawcy na Useme lub stworzyć własne kreatywne projekty korzystając z internetowego programu Canva, który ma bezpłatny okres próbny i jest prosty w użytku.

Ile pieniędzy można zarobić na YouTube?

Oczywiście największe pieniądze mogą zarobić gwiazdy YouTube z milionami obserwujących, które z łatwością osiągają siedmiocyfrowe kwoty. Natomiast nawet mniej znani twórcy ze skromną liczbą obserwujących mogą zarobić znaczące pieniądze, traktując twórczość na YouTube jako pracę dodatkową.

Według Forbes, twórca niezwykle popularnego kanału MrBeast, Jimmy Donaldson, zarobił 54 milionów dolarów w 2023 roku, w dużej mierze dzięki 237 milionom subskrybentów, których zgromadził na YouTube. Tego rodzaju sukces jest raczej wyjątkiem niż regułą.

Z drugiej strony, Cinquanta Cox-Smith, YouTuberka skupiający się na prezentowaniu jak tworzy treści drukowane na zlecenie z 11 900 subskrybentami, przynosi około 120 000 USD rocznego przychodu, według Career Ahead, magazynu edukacyjnego poświęconego tematyce zawodowej.

Amerykanka Shelby Church prowadząca kanał w tematyce lifestyle podzieliła się szczegółowym wynikiem swojego wideo, które za 2,2 miliona wyświetleń zarobiło z reklam 743 USD. Odpowiada to około 33 centom za 1000 wyświetleń. Zauważa, że czynniki takie jak tematyka nagrania, wiek i dane demograficzne widzów wpłynęły na wysokość zarobków.

Ze względu na wewnętrzne funkcjonowanie platformy reklamowej YouTube nie ma tutaj „właściwej” odpowiedzi. Możemy skorzystać z narzędzi YouTube, takich jak SocialBlade, aby uzyskać przybliżone dane, ale zakres szacowanych zarobków jest ogromny. Przykładowo, miesięczne szacunkowe zarobki dla twórcy z 90 000 subskrybentów wynoszą od 200 do 3 400 USD.

Inne sposoby na zarabianie pieniędzy

Jeśli zarabianie na YouTube nie jest dla Ciebie, rozważ inne sposoby na to, jak zarabiać w internecie:

Podsumowanie sposobów na to, jak zarabiać na YouTube

YouTube umożliwia zarabianie pieniędzy wszystkim zainteresowanym, ale nie jest to platforma umożliwiająca szybkie wzbogacenie się. Zarabianie na YouTube wymaga czasu, wysiłku i zdobycia zaangażowanej publiczności. Dobra wiadomość jest taka, że przy odrobinie motywacji i dużej ilości wiedzy można znaleźć sposoby na to, jak zarabiać na YouTube przed osiągnięciem upragnionego progu 1 000 subskrybentów oraz 4 000 godzin obejrzanych filmów przez widzów.

5/5 - (2 votes)